Описание: размер 186х197 бода ; конци ДМЦ; 1х1; 39 цвята
Препоръчва се използването на конци ДМЦ с номерация по цветовата легенда. В противен случай не гарантираме желаната визия.
Описание: размер 186х197 бода ; конци ДМЦ; 1х1; 39 цвята
Препоръчва се използването на конци ДМЦ с номерация по цветовата легенда. В противен случай не гарантираме желаната визия.
Описание: размер 186х197 бода ; конци ДМЦ; 1х1; 39 цвята
Препоръчва се използването на конци ДМЦ с номерация по цветовата легенда. В противен случай не гарантираме желаната визия.
Много от вас със сигурност имат любими картинки, снимки, фотоси, които желаят да превърнат в гоблени. Преди години, когато компютрите все още не бяха толкова широко използвани във всички сфери на живота, създаването на гоблен е било много трудоемка работа, като се започне с чертане, разграфяване, увеличаване на изображението, та се стигни до подбора на конците и определянето им „на око“. И все пак, класическите гоблени са прекрасни може би точно защото са създадени по този начин и човешкият фактор е изиграл решаваща роля.
В наши дни задачката е сведена до максимално простичко наглед решение – компютър и избор на добра програма. Четох някъде във форумите, че гоблен можеш да направиш и с PhotoShop, но повярвайте ми – не си заслужава разправията… В действителност там може да се раздели изображението на пиксели, но след това ви предстои огромната работа по разделянето на цветовете и подбора им от цветовите гами на различните производители, а да не ви казвам колко зор ще видите ако искате да го отпечатате на схема със знаци. Знаците си ги измисляте вие и ги редите ръчно.
За да се избегнат всичките тия главоболия, има няколко програмки, разработени специално да създават гоблени и различни модели за бродерия, които разпознават различни видове бодове и цветовите палитри на множество наложени на пазара марки конци. Такива са например PCStitch, WinStitch, PatternMaker for cross stitch. Всичките, обаче, не се разпространяват свободно, а се налага да си ги закупите. Неудобството може да бъде отстранено с малко повече ровене из форумите, търсене на разните му там кракове, пачове и серийни номера.
Макар и с различни имена, програмките работят по сходен начин. След като сте се сдобили с някоя от тях e време да проучите основните й инструменти и възможности. Можете да отворите, импортирате или сканирате желаното изображение, или да създадете собствен дизайн, избирайки желани цветове и бодове. Програмите ви позволяват лесно да експортирате в графичен файл – JPG, PDF, PNG, или да отпечатате създадените бродерии плюс инструкции за изработката, използваните бодове и избраните номера конци.
Превръщането на ваша любима картинка в схема за бродерия става буквално за минути. Внимавайте със свалените от нета изображения – върху тях може да има наложено авторско право, което да ви изиграе лоша шега в случай, че се опитате да продавате създадените гоблени. Каквото виждате на екрана, това ще получите и отпечатано на хартия, а след това и избродирано. Когато преди една година създадох първата си схема, много много не вярвах на компютъра. Затова стриктно спазих номерата на конците, уших гоблена 1х1, вместо 1х4, но резултатът си струваше усилията. Приятно изненадана от успеха, продължих да експериментирам. Така се появиха около дузина гобленчета, някой сполучливи, други не чак толкова, а третия вид – като ги ушия ще разбера.
Много важно за сполучливия гоблен е изходното изабражение. Трябва да има добре изразен преден и заден план, конкретни обекти, подробностите да личат ясно, цветовете да са максимално истински. Не се получава добре при мъглява картинка, с цвят на боза, избягвайте подобни снимки. Освен ако това не е желан ефект – графично изображение с не повече от 8-10 цвята в една гама. Но и тогава пак стигаме до момента – снимката да бъде с добър фокус.
Избрали сте вече картинка, можем да преминем към следващите стъпки. Отваряме я или импортираме в програмата за гоблени. Избираме с какъв бод да бъде. Някои от програмите позволяват да се поправи яркостта и контраста на картинката, също и преформатиране и рязане. Можете и да не ги използвате – просто натискате бутона Next докато се стигне до задаване на размера на гоблена – броят на бодовете по W и H, обикновено задавате единия размер, програмата си изчислява пропорционално другия. Важно е добре да прецените колко бода да зададете – ако са прекалено малко, няма да получите ясно изображение на гоблена, ако са прекалено много, ще си създадете излишна работа при ушиването му.
Задаването на брой използвани конци също е ключов момент за добрия дизайн. Някои от програмите сами ограничават броя – максимално до 40, но има такива без ограничения, където решението е изцяло ваше и зависи от цветността на използваната картинка. Пробвайте как ще изглежда в няколко варианта – между 40 и 60 различни номера конци.
Следвайте по-нататък стъпките, които ви дава програмата, без да се замисляте (бутона Next) до получаване на готовия дизайн – не са много. И ето че задачката е решена – имате на лице схема за гоблен по любима картинка.
Леле, колко било бързо и лесно, ще кажете… но… истинската работа тепърва предстои. Програмките допускат грешки, част от избраните цветове се срещат в схемата само с по няколко бода, или пък има самички бодове от един цвят пръснати хаотично из цялата схема, които с нищо не допринасят за красотата, но много ни бавят при бродирането. Затова е необходима ръчната намеса – изтриваме малко използваните цветове и ги заменяме с близки до тях от другите в схемата. Единичните бодове ги премахваме и запълваме с някой от близкостоящите до тях цветове. А ако нещо от картинката е излязло в каша от няколко цвята, се налага и дорисуване направо върху схемата – обикновено се случва в зеленината на дръвчетата или при изобразяване на вода. Често срещана грешка е създаването на допълнителен мръсен цвят на границата между два други, обикновено такива бодове също се чистят, като се заместват по преценка с единия или другия от срещащите се цветове.
Има различни инструменти за работа – от такива за запълване на единични бодове, до маркиране на цели полета и заменянето на цветовете в тях, гумичка за триене, копиране и поставяне на цели участъци, въртене, огледално обръщане по вертикала и хоризонтала. Можете да редактирате бодове, да добавяте контури за по-добър изглед – очертавате определен цвят или ръчно рисувате върху схемата през няколко цветни полета. Работите върху дизайна докато не се получи компромисен вариант между сложност за изработка и красота. Не е лошо да запомняте етапите на работа на различни файлове, така лесно можете да се върнете към по-стар вариант и да продължите работата в друга посока, ако полученото не ви задоволява.
Програмите предлагат различни видове прегледи на създадената схема – симулация на избродиран гоблен, цветни квадратчета, знаци, със или без мрежа, информация за използваните номера конци по различни марки. В следваща публикация ще опиша подробно как се използва програмата PatternMaker for cross stitch, с която имам най-богат опит и с която са създадени схемите на тези гоблени.
Рамките са изработени от Александър Терзийски: http://darvorezba.com/
Използваните снимки са дело на Фото „Субев“: http://www.ramkibg.com/gallery.html
На 10 и 11 февруари Самоков посрещна неочаквани гости от Европа – интернационална делегация, обединена от обща цел – да мотивират жените да стартират собствен бизнес. В рамките на ширещата се безработица в общината, всяка помощ, пък била тя и само информативна е добре дошла.
Европейският проект „Можеш да го направиш – да мотивираме жените да имат собствен бизнес” (YOCAIT) е проект финансиран по секторна програма Грюндвиг на програмата на Европейската Комисия Учене през целия живот. Партньори по проекта са седем европейски организации от Германия, Чехия, Турция, Унгария, Италия, Литва, Франция и България. Целта на двегодишното партньорство е обмяна на опит в стартирането и управлението на практики, както и на творческите методи на работа в областта на занаятите и търговията на транснационално ниво.
Проектът съчетава тези два аспекта и подпомага предприемачеството на жени в неравностойно положение по един иновативен начин.
Целевата група жени ще получат нови възможности за самонаемане използвайки творческите си умения за допълнителни доходи и чрез гъвкавото работно време ще постигнат един по-добър баланс между работа и личен живот.
Първият ден от посещението протече по предварително запланувани срещи – сутринта с Дамския клуб по ръкоделие и Бизнес център Бизнес инкубатор – Самоков, след обяда – с кмета на община Самоков, г-н Николов, посещение в Историческия музей, разглеждане на забележителности.
В залата на Бизнесцентъра гостите бяха запознати с дейността му и с практиките за отпускане на кредити за малки и средни предприятия. Като един от успешните проекти бе представен „Да възродим бабините дантели” и Дамския клуб по ръкоделие, сформиран в резултат на този проект. Мултимедийна презентация показа дейността на клуба, както и Самоковските шевици и дантели – особеностите им, начините на изработка. Наживо гостите можеха да видят и пипнат уникалните изделия на нашите майсторки. Особен интерес предизвикаха изделията, базирани на българската национална бродерия. И за да бъде усетена по-добре самоковската атмосфера, не бива да пропускаме типичните за нашия край ястия, с които бяха нагостени чужденците.
Бяха дискутирани проблемите на малкия бизнес и в частност – на занаятчийските работилници, свития пазар по време на кризата, както и начините за по-гъвкава търговия посредством интернет.
Втория ден от посещението гостите посетиха школата за изобразителни изкуства „Захари Зограф“ към читалище „Отец Паисий“ – гр. Самоков. Своите творби показаха други двама наши творци – Пенка Боянова, текстилни пана и мозайки и Иван Иванов, дърворезба. Разгледаха ателието, в което децата рисуват и се запознаха с богатата история и успехите на школата.
Метоха и Митрополитската църква също очароваха чужденците. Изказаха удивлението си от невероятните иконостаси, сътворени от самоковските резбари, възпитаници на възрожденската ни художествена школа.
Ресторант „Мадарова къща“ с уютната си атмосфера допринесе също за доброто представяне на нашия град.
Семинарът приключи с дискусия в конферентната зала на хотел „Соната“, на която бяха обсъдени уеб сайта на проекта и следващата среща, домакин на която ще бъде Литва. Българските партньори доброволно поеха ангажимента за изготвянето на следващия бюлетин, в който ще намери място нашият обичай за изработка и закичване с мартеници, като една възможност за съчетаване на традиция с бизнес.
Още снимки от срещата, през погледа на Мери Хайсова от Чехия:
http://hanumate.rajce.idnes.cz/MH_Bulharsko/
Повече информация за проекта можете да намерите тук:
http://www.yocait.tk/
Малко късничко съм се сетила да публикувам Коледни бродерии, защото времето, което остава до празника е крайно недостатъчно за тяхната изработка… но все пак по-сръчните от вас може и да успеят.
Тези весели Снежковци ще допринесат за вашето празнично настроение и ще ви накарат да се гордеете, че вие сте им майсторите. Бродират се гобленов бод, както е дадено на схемата. След това се изрязват, захлупват се едно срещу друго лицето и гърба и се зашиват от опаковата страна. Оставя се малка дупка, така че да можете да обърнете налице човечето и да го напълните с памук или вата.
Успех!
Преди известно време попаднах на много интересен модел игленици в един руски сайт за ръкоделие. Игленик ли – от кога не се използват подобни джунджурии, би казал някой. Аз също споделям това мнение, но крастата си е краста и не се стърпях да пробвам какво ще се получи. На практика, конструкциятя му се състои от две квадратни парчета плат, избродирани с някакъв мотив по желание и фантазия на майстора. Особеността е в съединяването на двата квадрата – ъгълът на единия се свързва със средата на страната на другия.
Пълнежът е от вата или памук, каквото ви се намира под ръка, а копчето по средата се зашива, за да задържа плоска формата на игленика. По същият начин може да се направят и декоративни възглавници, от по-големи парчета плат, цветови съчетания спрямо мебелировката и техника – кой каквато умее. Пискюли и златисти ширити ще им придадат още по-ориенталски и античен вид.
Ето двата оригинални модела на които попаднах, заедно със схемите им за бродерия:
По принцип можете да промените моделите, като използвате схеми за всякакъв вид бродерия, вписана в квадрат.
Част от празника на Самоков и неговия патрон св. Симеон Самоковски, тази година беше и състезанието по бродерия на 21 август 2010 г. , организирано от клуба по ръкоделие към читалище „Любословие“ в градинката на Сарафска къща – Самоков.
Този клуб беше създаден по проекта „Да възродим бабините дантели“ за изучаване на техниката шита дантела. Спонсори на състезанието бяха Община Самоков, Коутс България – производители и вносители на конци и панами за бродерия, Си Комерсиал 7 – производител на сладкиши, Захарно петле.
Всеки желаещ да се включи в надпреварата беше добре дошъл. Обявени бяха 7 награди – 1 за творчество – по предварително зададени схеми бяха изработени изделия по желание и фантазия на авторите; 1, 2 и трета награда в групата за възрастни и 1,2 и 3 награда в групата за деца. Състезанието започна в 9.30 сутринта, раздадени бяха материали и схеми със сложност, съобразена с възрастовата група и времето за изработка. Цветовите комбинации и видовете бодове не бяха ограничени.
Девет дами и 7 деца бродираха усърдно орнаментите на красивата самоковска шевица. Кметът на Самоков, г-н Николов и неговата съпруга, също ни уважиха с присъствието си и пожелаха успехи на участниците. На излизане от Сарафската къща г-н Николов добави, че най-големият ни успех е факта, че сме се събрали.
Шампион за време стана Мария Иванова от гр. Самоков – още в 11.30 беше готова. Състезанието приключи в 12.30 ч. Компетентното жури в състав Албена Шейнова, Бойка Сичанова и Йоланта Ценова беше особено затруднено при определянето на победителите, а най-трудна за връчване беше наградата за творчество.
Ето ги и победителите:
Изделията, които се състезаваха за творчество:
Всичко това се случи благодарение на:
Демонстраторска изложба и състезание за популяризиране на шитата дантела и самоковска шевица във връзка с празника на Самоков – 21 август, 2010 г.
Партньори:
Фонд 13 века България – Сарафска къща, Самоков
Коутс – България
Читалища на община Самоков
За празника на Самоков групата, занимаваща се с изучаване на техниката „шита дантела” ще организира изложба от експонати, събрани от селата в Самоковска община, както и изделия, изработени от клуба по време на 6-месечното обучение. Всички намерени произведения ще се подредят в Сарафската къща, тъй като тя е много хубав естествен декор и притежава нужната атмосфера за подобно събитие.
За популяризирането и по-масовото участие на обществеността в това събитие сме организирали състезание за майсторство в 3 възрастови групи с много награди и изненади, което ще се проведе в два дни – 21 и 22 август. Първия ден – изработка на българска шевица, като за трите групи са определени модели с различна трудност, според възрастта и уменията. Втория ден – свободна програма, всички участници ще покажат най-добрите техники, които владеят – шита дантела, калоферска дантела, рязана бродерия, 1 кука и др.
Също така – награда за творчество, която ще бъде присъдена за изделие, в което са съчетани най-добре елементите от различните схеми на шевиците. Изделието се бродира в къщи, а схемите ще бъдат поместени във вестник Любословие. Тези шевици или близки до тях ще бъдат бродирани на състезанието.
Жури от професионалисти оценява изделията и награждава победителите. Имаме намерение да поканим известни български дизайнери, които включват национални шевици и дантели в техните колекции, представители на фирма Коутс – България, основни вносители на материали за плетиво и бродерия. Вече сме изпратили покана на г-жа Ан Уилър, която е специалист по текстилни техники от Единбург, с молба да участва в нашата изложба с техни експонати. Покана е изпратена и до калоферски майсторки на дантела.
С помощта на местните читалища по селата издирваме възрастни жени, които на времето са правили шита дантела. Идеята е да бъдат включени в програмата на изложбата и да разкажат наживо за тази техника, от кого са я научили и други интересни неща. Много добре ще се получи, ако ни бъде предоставен мултимедиен проектор, на който да се прожектират видеозаписи от гостуването на клуба на майсторките от близките села.
Предвижда се покана към националните медии, телевизии и женски предавания.
За контакти: 0722 66659, 0888 581036, ani_yoveva@yahoo.com, Ани Йовева
Комплектът се състои от 2 бродирани салфетки и тишлайфер, обшити с дантела по края.
Необходими материали за ръкоделието – бяла панама, преливащи конци Anchor Crochet – има ги в бледо зелено, жълто, розово, синьо, мулине Anchor за бродерията – в тон с цвета на избраните конци за дантелата.
Размерът на салфетките е 25х25 см, а на тишлайфера – приблизително 35х45 см, като винаги може да бъдат променяни според Вашето желание и фантазия. Предварително парчетата се почистват добре – начините са 3. Най-лесният е парчетата панама да се подгънат на машина, както е в случая на снимката, но по-красиво е ако се оплетат на една кука или се обшият с фестон бод с преливащите конци. В центъра на салфетките се бродират два от мотивите, показани на схемата, с контурен бод, а на тишлайфера се бродират в двата срещуположни ъгъла. Дантелата на картинката е шита, но тези от вас, които не умеят да я правят, могат да я заменят с плетена на една кука.
|
На вниманието на любителите на бродираното ръкоделие представям едни лесни за изработка и много красиви възглавнички. Те са изработени от разноцветни парчета сатен и зелена панама, бродерията е с 2 цвята мулине – 3 ката и ламе – сребро или злато по избор. Според вкуса Ви можете да пришиете тапицерски шнур отстрани. Ако не се справяте с начина на кроене, пишете ми, ще помагам. 🙂