Описание: размер 186х197 бода ; конци ДМЦ; 1х1; 39 цвята
Препоръчва се използването на конци ДМЦ с номерация по цветовата легенда. В противен случай не гарантираме желаната визия.
Описание: размер 186х197 бода ; конци ДМЦ; 1х1; 39 цвята
Препоръчва се използването на конци ДМЦ с номерация по цветовата легенда. В противен случай не гарантираме желаната визия.
На 10 и 11 февруари Самоков посрещна неочаквани гости от Европа – интернационална делегация, обединена от обща цел – да мотивират жените да стартират собствен бизнес. В рамките на ширещата се безработица в общината, всяка помощ, пък била тя и само информативна е добре дошла.
Европейският проект „Можеш да го направиш – да мотивираме жените да имат собствен бизнес” (YOCAIT) е проект финансиран по секторна програма Грюндвиг на програмата на Европейската Комисия Учене през целия живот. Партньори по проекта са седем европейски организации от Германия, Чехия, Турция, Унгария, Италия, Литва, Франция и България. Целта на двегодишното партньорство е обмяна на опит в стартирането и управлението на практики, както и на творческите методи на работа в областта на занаятите и търговията на транснационално ниво.
Проектът съчетава тези два аспекта и подпомага предприемачеството на жени в неравностойно положение по един иновативен начин.
Целевата група жени ще получат нови възможности за самонаемане използвайки творческите си умения за допълнителни доходи и чрез гъвкавото работно време ще постигнат един по-добър баланс между работа и личен живот.
Първият ден от посещението протече по предварително запланувани срещи – сутринта с Дамския клуб по ръкоделие и Бизнес център Бизнес инкубатор – Самоков, след обяда – с кмета на община Самоков, г-н Николов, посещение в Историческия музей, разглеждане на забележителности.
В залата на Бизнесцентъра гостите бяха запознати с дейността му и с практиките за отпускане на кредити за малки и средни предприятия. Като един от успешните проекти бе представен „Да възродим бабините дантели” и Дамския клуб по ръкоделие, сформиран в резултат на този проект. Мултимедийна презентация показа дейността на клуба, както и Самоковските шевици и дантели – особеностите им, начините на изработка. Наживо гостите можеха да видят и пипнат уникалните изделия на нашите майсторки. Особен интерес предизвикаха изделията, базирани на българската национална бродерия. И за да бъде усетена по-добре самоковската атмосфера, не бива да пропускаме типичните за нашия край ястия, с които бяха нагостени чужденците.
Бяха дискутирани проблемите на малкия бизнес и в частност – на занаятчийските работилници, свития пазар по време на кризата, както и начините за по-гъвкава търговия посредством интернет.
Втория ден от посещението гостите посетиха школата за изобразителни изкуства „Захари Зограф“ към читалище „Отец Паисий“ – гр. Самоков. Своите творби показаха други двама наши творци – Пенка Боянова, текстилни пана и мозайки и Иван Иванов, дърворезба. Разгледаха ателието, в което децата рисуват и се запознаха с богатата история и успехите на школата.
Метоха и Митрополитската църква също очароваха чужденците. Изказаха удивлението си от невероятните иконостаси, сътворени от самоковските резбари, възпитаници на възрожденската ни художествена школа.
Ресторант „Мадарова къща“ с уютната си атмосфера допринесе също за доброто представяне на нашия град.
Семинарът приключи с дискусия в конферентната зала на хотел „Соната“, на която бяха обсъдени уеб сайта на проекта и следващата среща, домакин на която ще бъде Литва. Българските партньори доброволно поеха ангажимента за изготвянето на следващия бюлетин, в който ще намери място нашият обичай за изработка и закичване с мартеници, като една възможност за съчетаване на традиция с бизнес.
Още снимки от срещата, през погледа на Мери Хайсова от Чехия:
http://hanumate.rajce.idnes.cz/MH_Bulharsko/
Повече информация за проекта можете да намерите тук:
http://www.yocait.tk/
Малко късничко съм се сетила да публикувам Коледни бродерии, защото времето, което остава до празника е крайно недостатъчно за тяхната изработка… но все пак по-сръчните от вас може и да успеят.
Тези весели Снежковци ще допринесат за вашето празнично настроение и ще ви накарат да се гордеете, че вие сте им майсторите. Бродират се гобленов бод, както е дадено на схемата. След това се изрязват, захлупват се едно срещу друго лицето и гърба и се зашиват от опаковата страна. Оставя се малка дупка, така че да можете да обърнете налице човечето и да го напълните с памук или вата.
Успех!
Преди известно време попаднах на много интересен модел игленици в един руски сайт за ръкоделие. Игленик ли – от кога не се използват подобни джунджурии, би казал някой. Аз също споделям това мнение, но крастата си е краста и не се стърпях да пробвам какво ще се получи. На практика, конструкциятя му се състои от две квадратни парчета плат, избродирани с някакъв мотив по желание и фантазия на майстора. Особеността е в съединяването на двата квадрата – ъгълът на единия се свързва със средата на страната на другия.
Пълнежът е от вата или памук, каквото ви се намира под ръка, а копчето по средата се зашива, за да задържа плоска формата на игленика. По същият начин може да се направят и декоративни възглавници, от по-големи парчета плат, цветови съчетания спрямо мебелировката и техника – кой каквато умее. Пискюли и златисти ширити ще им придадат още по-ориенталски и античен вид.
Ето двата оригинални модела на които попаднах, заедно със схемите им за бродерия:
По принцип можете да промените моделите, като използвате схеми за всякакъв вид бродерия, вписана в квадрат.
На 20 август 2010 г. в 18.00 часа в Сарафска къща, Самоков, се откри изложба на шита дантела по проекта, спечелен от читалище Любословие и финансиран от Министерство на културата „Да възродим бабините дантели.“ Партньори по проекта са СНЦ „Бизнес център – бизнес инкубатор – Самоков” и Асоциация за антропология, етнология и фолклористика “Онгъл”. В изложбата бяха включени издирени от Самоковските села образци на шита дантела, много широко разпространена и работена до преди повече от 50 години, както и нови изделия, изработени от участничките в проекта. Всички стаи в Сарафската къща бяха озарени от магията на най-фината дантела, а това беше само малка част от намереното в бабините ракли. Най-хубавите фути и ръкави все още се употребяват от техните наследнички, участващи във фолклорните групи на общината. Те присъстваха на изложбата под формата на снимки.
Детската фолклорна група на Даниела Георгиева привлече вниманието на посетителите със невероятните си песни. Лично кметът на Самоков г-н Николов откри изложбата, като изрази съпричастността си към занаятчийското съсловие и се похвали със своето майсторско свидетелство. Председателят на читалище „Любословие“ представи спечеления проект и извършените до момента дейности. Показана бе и мултимедийна презентация за шитата дантела.
Гостуващ участник в изложбата беше Антоанета Толтукова – Хаджиперева, дългогодишен майстор на национални шевици и облекла в Задругата на майсторите на народни художествени занаяти. Тя показа свои творби, включващи самоковски шевици.
Събитието приключи в градинката на Сарафската къща, където на по чашка гостите споделиха впечатленията си от видяното.
На вниманието на любителите на бродираното ръкоделие представям едни лесни за изработка и много красиви възглавнички. Те са изработени от разноцветни парчета сатен и зелена панама, бродерията е с 2 цвята мулине – 3 ката и ламе – сребро или злато по избор. Според вкуса Ви можете да пришиете тапицерски шнур отстрани. Ако не се справяте с начина на кроене, пишете ми, ще помагам. 🙂
Наречена е бяла, защото това е най-често срещаният й вариант, но е не по-малко красива и върху цветни материи. Моделът се бродира предварително, а после с остра ножичка се оформят ажури. По-трудният вариант следва нишките на плата, свързан е с много броене и най-малката грешка води до изкривяване.
Калоферската дантела сполучливо допълва блясъка на европейската совалкова дантела. Тя е предназначена за интериора на дома и по-рядко украсява дрехата. От пренесените няколко европейски сплитки, калоферските майсторки сътворяват над 110. Дантелата се обогатява и със свои типични мотиви, стилизирани форми от заобикалящата природа- рози, житни класове, карамфили, нарциси, лоза, листа с интересни форми, ефектни мрежи, прозрачни сита, птици, животни и други.
На 9.09.1910 се открива първото дантелно училище, заемало помещенията на Девическия манастир Въведение Богородично. Училището в различни варианти просъществува до 1946.
Пътят на дантелата е неравен, с приливи и отливи, с увлечение и забрава, със своеобразна мода и отрицание.
Днес дантелата на Калофер отново привлича погледи и майсторски ръце от близо и далеч на ежегодно организирания Празник на Калоферската дантела, провеждащ се на 15 август
Eдна от най-изящните дантели, създадена от ръцете на българските жени е кенето. Тя се изработва с обикновена игла за шиене и конец върху парче плат, върху предварително изплетена основа на една кука или още по-уникалната технология – върху основа от конски косми.Разпространена е в цяла България, като в различните региони е известна с различни имена – „кене“, „зарафлъци“, „кукла“ и др.
Тази дантела води началото си от изтока. Намира приложение в облеклото на българи, турци, гърци, арменци…
Кенето се работи с единичен и двоен възел. Единичния възел се използва за съединителни шевове и изработка на салфетки и мильота. Получават се красиви фигурки изобразяващи елементи от българската флора и фауна. Българката умело украсява с тях пазви, огърлиета, кърпи,забрадки, спално и лично бельо.
Кенето е най-фината дантела. Причината е, че конеца върви само от един кат. При калоферската дантела конците вървят винаги по двойки, а при плетенето на една кука – най-тънката част, синджира се състои от поне 3 ката конци. Това го прави феноменално и уникално красиво.
За съжаление вече са малко майсторите в България, които знаят как се изработва тази дантела. Почти не може да се намери литература по въпроса на български език, в интернет също липсва информация. Чуждестранните сайтове на които попаднах описват тази дантела като „турска дантела“, което ме амбицира да направя български сайт.