Архив на категория: Основна

Сребърни съдове

Виж голямо изображение

Описание: размер 186х197 бода ; конци ДМЦ; 1х1; 39 цвята


Препоръчва се използването на конци ДМЦ с номерация по цветовата легенда. В противен случай не гарантираме желаната визия.



 

Жените с възможности за собствен бизнес

На 10 и 11 февруари Самоков посрещна неочаквани гости от Европа – интернационална делегация, обединена от обща цел – да мотивират жените да стартират собствен бизнес. В рамките на ширещата се безработица в общината, всяка помощ, пък била тя и само информативна е добре дошла.

Галина Русинова запозна гостите с работата на Бизнесцентър Самоков

Европейският проект „Можеш да го направиш – да мотивираме жените да имат собствен бизнес” (YOCAIT) е проект финансиран по секторна програма Грюндвиг на програмата на Европейската Комисия Учене през целия живот. Партньори по проекта са седем европейски организации от Германия, Чехия, Турция, Унгария, Италия, Литва, Франция и България. Целта на двегодишното партньорство е обмяна на опит в стартирането и управлението на практики, както и на творческите методи на работа в областта на занаятите и търговията на транснационално ниво.

Проектът съчетава тези два аспекта и подпомага предприемачеството на жени в неравностойно положение по един иновативен начин.
Целевата група жени ще получат нови възможности за самонаемане използвайки творческите си умения за допълнителни доходи и чрез гъвкавото работно време ще постигнат един по-добър баланс между работа и личен живот.

Гостите с интерес наблюдават мултимедийната презентация за Самоковските шевици и дантели

Първият ден от посещението протече по предварително запланувани срещи – сутринта с Дамския клуб по ръкоделие и Бизнес център Бизнес инкубатор – Самоков, след обяда – с кмета на община Самоков, г-н Николов, посещение в Историческия музей, разглеждане на забележителности.

Най-смелите и сръчни се опитаха да избродират Самоковска шевица

... и добре се справиха.

В залата на Бизнесцентъра гостите бяха запознати с дейността му и с практиките за отпускане на кредити за малки и средни предприятия. Като един от успешните проекти бе представен „Да възродим бабините дантели” и Дамския клуб по ръкоделие, сформиран в резултат на този проект. Мултимедийна презентация показа дейността на клуба, както и Самоковските шевици и дантели – особеностите им, начините на изработка. Наживо гостите можеха да видят и пипнат уникалните изделия на нашите майсторки. Особен интерес предизвикаха изделията, базирани на българската национална бродерия. И за да бъде усетена по-добре самоковската атмосфера, не бива да пропускаме типичните за нашия край ястия, с които бяха нагостени чужденците.

Срещата с кмета на община Самоков

Бяха дискутирани проблемите на малкия бизнес и в частност – на занаятчийските работилници, свития пазар по време на кризата, както и начините за по-гъвкава търговия посредством интернет.

Втория ден от посещението гостите посетиха школата за изобразителни изкуства „Захари Зограф“ към читалище „Отец Паисий“ – гр. Самоков. Своите творби показаха други двама наши творци – Пенка Боянова, текстилни пана и мозайки и Иван Иванов, дърворезба. Разгледаха ателието, в което децата рисуват и се запознаха с богатата история и успехите на школата.

Метоха и Митрополитската църква също очароваха чужденците. Изказаха удивлението си от невероятните иконостаси, сътворени от самоковските резбари, възпитаници на възрожденската ни художествена школа.

Ресторант „Мадарова къща“ с уютната си атмосфера допринесе също за доброто представяне на нашия град.

Семинарът приключи с дискусия в конферентната зала на хотел „Соната“, на която бяха обсъдени уеб сайта на проекта и следващата среща, домакин на която ще бъде Литва. Българските партньори доброволно поеха ангажимента за изготвянето на следващия бюлетин, в който ще намери място нашият обичай за изработка и закичване с мартеници, като една възможност за съчетаване на традиция с бизнес.

Още снимки от срещата, през погледа на Мери Хайсова от Чехия:

http://hanumate.rajce.idnes.cz/MH_Bulharsko/

Повече информация за проекта можете да намерите тук:
http://www.yocait.tk/

Бродирана Коледна украса

Малко късничко съм се сетила да публикувам Коледни бродерии, защото времето, което остава до празника е крайно недостатъчно за тяхната изработка… но все пак по-сръчните от вас може и да успеят.

Тези весели Снежковци ще допринесат за вашето празнично настроение и ще ви накарат да се гордеете, че вие сте им майсторите. Бродират се гобленов бод, както е дадено на схемата. След това се изрязват, захлупват се едно срещу друго лицето и гърба и се зашиват от опаковата страна. Оставя се малка дупка, така че да можете да обърнете налице човечето и да го напълните с памук или вата.
Успех!


Бродиран игленик или възглавничка – на кой както му хареса

Преди известно време попаднах на много интересен модел игленици в един руски сайт за ръкоделие. Игленик ли – от кога не се използват подобни джунджурии, би казал някой.  Аз също споделям това мнение, но крастата си е краста и не се стърпях да пробвам какво ще се получи.  На практика, конструкциятя му се състои от две квадратни парчета плат, избродирани с някакъв мотив по желание и фантазия на майстора. Особеността е в съединяването на двата квадрата – ъгълът на единия се свързва със средата на страната на другия.

Поглед отгоре

Пълнежът е от вата или памук, каквото ви се намира под ръка, а копчето по средата се зашива, за да задържа плоска формата на игленика. По същият начин може да се направят и декоративни възглавници, от по-големи парчета плат, цветови съчетания спрямо мебелировката и техника – кой каквато умее.  Пискюли и златисти ширити ще им придадат още по-ориенталски и античен вид.
Ето двата оригинални модела на които попаднах, заедно със схемите им за бродерия:

Изработва се на ленена панама, по описанието в схемата. Необходими са 2 цвята мъниста, перли

Схема за изработка

По принцип можете да промените моделите, като използвате схеми за всякакъв вид бродерия, вписана в квадрат.

Схема за изработка

Изработва се на бяла панама, а за украса в четирите му края се пришиват пискюли.

Изложба „Да възродим бабините дантели“

На 20 август 2010 г. в 18.00 часа в Сарафска къща, Самоков, се откри изложба на шита дантела по проекта, спечелен от читалище Любословие и финансиран от Министерство на културата „Да възродим бабините дантели.“ Партньори по проекта са СНЦ „Бизнес център – бизнес инкубатор – Самоков” и Асоциация за антропология, етнология и фолклористика “Онгъл”. В изложбата бяха включени издирени от Самоковските села образци на шита дантела, много широко разпространена и работена до преди повече от 50 години, както и нови изделия, изработени от участничките в проекта. Всички стаи в Сарафската къща бяха озарени от магията на най-фината дантела, а това беше само малка част от намереното в бабините ракли. Най-хубавите фути и ръкави все още се употребяват от техните наследнички, участващи във фолклорните групи на общината. Те присъстваха на изложбата под формата на снимки.

Кметът на общ. Самоков, г-н Ангел Николов, открива изложбата в Сарафската къща

Детската фолклорна група на Даниела Георгиева привлече вниманието на посетителите със невероятните си песни. Лично кметът на Самоков г-н Николов откри изложбата, като изрази съпричастността си към занаятчийското съсловие и се похвали със своето майсторско свидетелство. Председателят на читалище „Любословие“ представи спечеления проект и извършените до момента дейности. Показана бе и мултимедийна презентация за шитата дантела.

Гостуващ участник в изложбата беше Антоанета Толтукова – Хаджиперева, дългогодишен майстор на национални шевици и облекла в Задругата на майсторите на народни художествени занаяти. Тя показа свои творби, включващи самоковски шевици.

Председателят на читалище "Любословие", Лилия Кинина, представя проекта "Да възродим бабините дантели"

Събитието приключи в градинката на Сарафската къща, където на по чашка гостите споделиха впечатленията си от видяното.

Декоративни възглавнички с бродерия, схема

Виж по-голямо изображение

На вниманието на любителите на бродираното ръкоделие представям едни лесни за изработка и много красиви възглавнички. Те са изработени от разноцветни парчета сатен и зелена панама, бродерията е с 2 цвята мулине – 3 ката и ламе  – сребро или злато по избор. Според вкуса Ви можете да пришиете тапицерски шнур отстрани. Ако не се справяте с начина на кроене, пишете ми, ще помагам. 🙂

Схема на бродерията

Бродерията отблизо

Бяла бродерия

Наречена е бяла, защото това е най-често срещаният й вариант, но е не по-малко красива и върху цветни материи.  Моделът се бродира предварително, а после с остра ножичка се оформят ажури. По-трудният вариант следва нишките на плата, свързан е с много броене и най-малката грешка води до изкривяване.

Калоферска дантела

Калоферската дантела сполучливо допълва блясъка на европейската совалкова дантела. Тя е предназначена за интериора на дома и по-рядко украсява дрехата. От пренесените няколко европейски сплитки, калоферските майсторки сътворяват над 110. Дантелата се обогатява и със свои типични мотиви, стилизирани форми от заобикалящата природа- рози, житни класове, карамфили, нарциси, лоза, листа с интересни форми, ефектни мрежи, прозрачни сита, птици, животни и други.

Калоферска дантела - начин на изработка

На 9.09.1910 се открива първото дантелно училище, заемало помещенията на Девическия манастир Въведение Богородично. Училището в различни варианти просъществува до 1946.

Пътят на дантелата е неравен, с приливи и отливи, с увлечение и забрава, със своеобразна мода и отрицание.

Днес дантелата на Калофер отново привлича погледи и майсторски ръце от близо и далеч на ежегодно организирания Празник на Калоферската дантела, провеждащ се на 15 август

Кене

Eдна от най-изящните дантели, създадена от ръцете на българските жени е кенето. Тя се изработва с обикновена игла за шиене и конец върху парче плат, върху предварително изплетена основа на една кука или още по-уникалната технология – върху основа от конски косми.Разпространена е в цяла България, като в различните региони е известна с различни имена – „кене“, „зарафлъци“, „кукла“ и др.

Тази дантела води началото си от изтока. Намира приложение в облеклото на българи, турци, гърци, арменци…

Кенето се работи с единичен и двоен възел. Единичния възел се използва за съединителни шевове и изработка на салфетки и мильота. Получават се красиви фигурки изобразяващи елементи от българската флора и фауна. Българката умело украсява с тях пазви, огърлиета, кърпи,забрадки, спално и лично бельо.

Кенето е най-фината дантела. Причината е, че конеца върви само от един кат. При калоферската дантела конците вървят винаги по двойки, а при плетенето на една кука – най-тънката част, синджира се състои от поне 3 ката конци. Това го прави феноменално и уникално красиво.

Съвременно приложение

За съжаление вече са малко майсторите в България, които знаят как се изработва тази дантела. Почти не може да се намери литература по въпроса на български език, в интернет също липсва информация. Чуждестранните сайтове на които попаднах описват тази дантела като „турска дантела“, което ме амбицира да направя български сайт.